• 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/747728primigi.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/306352cas.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/760163bpp.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/587044mettinum.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/826178matej.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/475076jitona.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/609406model2014.jpg

Doporučené články

 • 0
 • 1
prev
next

Jaký materiál povlečení je nejvhod

News image

Ložní povlečení české výroby - SVOBODA LINEN, s.r.o. se zabývá výrobou kvalitního ložního povlečení, které v České republice i v z...

Číst dále

Rozkládací postel šikovné řešení ne

News image

JMP Studio zdravého spaní se specializuje na nabídku postelí, rozkládacích postelí a ložnic. Najdete zde i širokou nabídku kvalitn...

Číst dále

Kvalitní kuchyně na míru ...

News image

Představujeme Vám společnost HEVOS interiér sídlící v Zábřehu na Moravě kdy od jejího vzniku uplynulo již 25 let. Za tuto dobu si ...

Číst dále

Když Clinton Dahl zařizoval svůj dů

News image

Když Clinton Dahl zařizoval svůj nový dům ve funkcionalistickém stylu, přesně věděl, co chce, ale měl problém najít ty správné kou...

Číst dále

Barvy a materiály to je můj svět

Tisk Email

 donat

Návrhářka Ilona Donátová sází na originální barevné kompozice

donatJak charakterizovat módu Ateliéru Donát? Je kreativní, hravá, optimistická, těžko se dá zaškatulkovat, protože modely navrhuje návrhářka, která nemá ráda konvenci a nenechá se zaškatulkovat do konformity. Rozhodně má hodně příznivkyň – zákaznic, o čemž svědčí i to, že je značka Ateliéru Donát na trhu už celých dvacet let.  A má samozřejmě i své odpůrce, kteří předhazují modelům jejich přílišnou zdobnost, mix materiálů, barevné kombinace apod. Přičemž v určitém směru je značka AD ve stejné lince, jako jsou modely Desigual nebo Smash, ale za podstatně nižší cenu a menším množství modelů, takže je víc originál a spadá do modelové tvorby a ne konfekce. Její móda je přesvědčivá a návyková, jednotlivé kusy se dají vzájemně kombinovat. Její nezaměnitelné modely si oblíbily ženy na Slovensku, ale i v  Německu, Rakousku, Maďarsku a Irsku. 

Proč mají tyto značky hýřící barvami tolik obdivovatelek navíc u žen středního věku? Bude to tím, že za nimi ženy cítí originalitu, která o nich vypovídá, a souzní s jejich „já“. Samozřejmě zastánkyně klasických kostýmků s bílými halenkami musí barevné eskapády označit jako nevkus, přehnanost a přeplácanost. Ale není spíš na straně žen zastávajících minimalismus naprostá absence kreativity a nepředvádí světu sešněrovanou a uťápnutou duši? Odpovědět si může každý po svém.

Jaký je recept, na udržení se dvacet let na trhu, obzvláště když podnikáte v oboru, který je plný konkurence ze zahraničí?

Víte, sama o tom často s pokorou přemýšlím. Myslím si, že tím, že neuhýbám z cesty, kterou jsem si vytyčila. Nepodléhám tvrdým módním diktátům, ale snažím se být zkrátka jiná, navzdory všem kritikům. Také se nehroutím, když něco nejde nebo něco ztrácím. Ale také je to především o našem přístupu k zákaznicím. Opravdu si jich vážím, mám moc dobrý pocit, když vidím ženy oblečené v modelech Ateliéru Donát. Dělám pravidelně na své prodejně poradny a snažím se najít v každé ženě to hezké a stavět na tom. Takže personál v tomhle smyslu proškoluji.

donatSetkáváte se s tím, že se vaše modely kopírují?

Ano, to k tomuhle podnikání patří, dávno je ta doba pryč, kdy mě to zajímalo nebo trápilo. Myslím, že právě materiál je to, co nás odlišuje od určitých napodobenin našich modelů. Vystudovala jsem Vysokou školu textilní v Liberci a specializovala jsem se na chemické technologie, tedy i úpravu tkanin. A právě to teď aplikuji na modely Ateliéru Donát. Jde mi o to, aby žena, která si u nás oblečení zakoupí, se cítila komfortně. Aby oblečení drželo tvar i barvu. Což se často o napodobeninách říct nedá. Naše zboží přežije déle než jednu sezónu, to můžeme tvrdit na základě zpětné vazby od zákaznic.

Čím jsou vaše kolekce charakteristické?

Snažím se do každé své kolekce dát barvy. Nebarevnost je nepřirozená, vždyť se podívejte na přírodu, jak hýří barvami. Nesmíme potlačovat naše vlastní vidění světa a přebírat to naordinované textilními giganty. Oblékat by se měl člověk tak, jak to cítí, jak cítí sebe sama. Nitro každého z nás určitě hýří barvami, proč si je tedy nedopřát i na naši vnější slupku. Člověka to nastartuje a cítí víc optimismu. Mé modely jsou určeny především ženám, které nepodléhají uniformitě obchodních řetězců a upřednostňují českou módu a značku. Navrhuji pro ženy, které se nebojí kreativity a do svých outfitů promítají svojí osobitost. Nedělá mi problém navrhovat oblečení i nadměrných velikostí, protože právě vrstvená úpletová móda plnoštíhlým ženám sluší. Dělá mi radost vytvářet pro ně kreativní tuniky, rozevláté sukně a neformální šaty, komplety a sarongy, v kterých nadbytečné kilogramy mizí. Právě ta proměna ženy mě na mé práci moc baví. Jinými slovy ráda oblékám mladé, ale i ty zralejší ženy, mám ráda výzvy. Snažím se svými modely oslovit ženy, které mají rády barevné kompozice a originalitu a neskrývají svoji ženskost.

S jakými materiály ráda pracujete?

U mě se jedná především o kombinace neslučitelných materiálů tak, aby měly možnost vyniknout jeden díky druhému. Např. kombinace matného úpletu propůjčuje daleko vyšší a nekýčovitý jas lesklému saténu, lehoučké krešové hedvábí působí psychedelicky právě v kombinaci s úpletem hrubým, kombinace jemného úpletu s eleastomery a tkaninou s výrazným potiskem umožňuje potisku vystoupit jakoby do popředí. Samozřejmě, že v popředí stojí len, bavlna, hedvábí a viskóza podpořeny trochou syntetiky pro udržení tvarové stálosti. Materiály si zadávám vyrábět v požadovaném složení, velkou část mé tvorby tvoří modely barevně upravované za použití tzv. kamuflážních technik. Barevná úprava materiálů, dodává každému modelu punc originality, protože stejný vzor těžko naleznete.

Jak byste charakterizovala kolekci Ateliéru Donát pro podzim/zimu 2013?

Posledních pět let se zaměřujeme v zimním období na kolekci kabátů i bund, která s každou novou sezónou získává stále více příznivkyň. Vyrábíme je převážně ze dvou vizuálně odlišných  tkanin, a sice viskózy a PAD s elastomety. Kombinujeme jeden typ tkaniny s  vytkávanými žinylkovými proužky a druhý stejný podklad se sametovým tiskem. Některé členící díly sešíváme do patchworku.  K bundám nabízíme i kalhoty stejného typu s různými proužky. Kolekce je doplněna velkým množství modelů z úpletu - halenkami, svetry, tunikami i podzimními šaty. Dominuje tam pletenina ve vzoru, podkládaný jednolícní úplet, dutinový žakarový úplet a pletená krajka, vše v jemném dělení tzn. lehčí úplet. Nosit se dají nejen do kanceláře, ale i na slavnostnější příležitosti. Tentokrát jsme dali přednost barvám - okr, tyrkys, červená, antracit, modrá a samozřejmě věčná stálice černá.

donatJaké máte pracovní přání do budoucna?

Moc bych si přála, aby české firmy (nejen ty oděvní) měly stále více zákazníků. Aby zákazník zvažoval, co nakupuje. Neboť když budeme nakupovat české produkty, budeme se mít všichni lépe. Samozřejmě pro sebe si přeji, aby se mi zákaznice vracely a byly s mými modely spokojené a cítily se v nich jako ve své druhé kůži.
Je jen na vás, zda prožijete výjimečné chvíle s touto novou kolekcí Ateliéru Donát.

Modely Ateliéru Donát

 • Rukopis modelů Ilony Donátové je tak specifický, že její oblečení nemůžete přehlédnout. Každý kousek z její dílny je originálem s podílem ruční práce. 
 • Většina materiálů je vyráběna jen pro Ateliér Donát.
 • Modely jsou zajímavé  strukturou a barevnou kompozicí  látek, vytvářených na základě požadavků návrhářky.
 • Její hravost a cit pro jedinečnost se promítá i ve snaze kombinovat neslučitelné materiály jako je úplet se saténem, nebo hrubou pleteninu s jemňoučkým hedvábím apod. 
 • V žádné její kolekci nechybí tuniky, které lichotí každé postavě. A u žen, které nejsou dokonale štíhlé, výborně maskují střihem a barevnými kontrasty nechtěná kila navíc.
 • Modely jsou určené ženám, které mají svůj vlastní styl, nebojí se experimentovat a rády podtrhují oděvem svoji osobnost.
 • Používané textilie jsou kvalitní a stálobarevné

 

Prodejny Ateliéru Donát
(www.atelierdonat.cz)
Pasáž U Nováků, Vodičkova 28, Praha 1
Jiřího nám. 14, Poděbrady
T. G. Masaryka 1412 - Archa , Poděbrady
17. listopadu 254, Pardubice
Rajská 10, Bratislava

Aktualizováno ( Čtvrtek, 07 Červenec 2016 10:38 )