• 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/747728primigi.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/306352cas.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/760163bpp.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/587044mettinum.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/826178matej.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/475076jitona.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/609406model2014.jpg

Doporučené články

  • 0
  • 1
prev
next

Jaký materiál povlečení je nejvhod

News image

Ložní povlečení české výroby - SVOBODA LINEN, s.r.o. se zabývá výrobou kvalitního ložního povlečení, které v České republice i v z...

Číst dále

Rozkládací postel šikovné řešení ne

News image

JMP Studio zdravého spaní se specializuje na nabídku postelí, rozkládacích postelí a ložnic. Najdete zde i širokou nabídku kvalitn...

Číst dále

Kvalitní kuchyně na míru ...

News image

Představujeme Vám společnost HEVOS interiér sídlící v Zábřehu na Moravě kdy od jejího vzniku uplynulo již 25 let. Za tuto dobu si ...

Číst dále

Když Clinton Dahl zařizoval svůj dů

News image

Když Clinton Dahl zařizoval svůj nový dům ve funkcionalistickém stylu, přesně věděl, co chce, ale měl problém najít ty správné kou...

Číst dále

Zvesela do Jara

Tisk Email

thun01

 Blížící se jaro poznáme několika způsoby. Pohledem do kalendáře, ale to si ještě budeme muset pár dní počkat. Pohledem z okna, dny se prodlužují, ptáci začínají zřetelně více prozpěvovat a poskakovat. V nejbližším okolí ta lepší polovina populace otvírá dveře šatníků a mlčky je kritickým zrakem prověřuje. A výrobci a prodejci čehokoli, co nějak souvisí s módou a bydlením, spěchají a objíždějí ty nejvýznamnější jarní veletrhy, aby se ukázali v tom nejlepším světle.

thun_02Abychom my, méně zasvěcení, nezůstali stranou dění, máme možnost držet prst na pulsu doby například prostřednictvím rubrik o trendech v čemkoli. V tomto případě budeme konkrétní, půjde o porcelán. Každý, kdo se v této branži pohybuje, vám s jistotou takřka stoprocentní potvrdí, že jedním z nejvýznamnějších veletrhů v této oblasti je ten frankfurtský, konající se každoročně v únoru.
Ambiente - tak se jmenuje - je přehlídkou opravdu reprezentativní, dílem i inspirativní, pokud pominete využití mobilních telefonů, dnes již i s bleskem jako nevinné ukládání informací. Řada návštěvníků z tzv. třetího světa je již ani neschovává a zdá se, že i veletržní správa rezignovala s tím, že stánky nevybavuje piktogramy se zákazem fotografování, což bylo ještě v loňském roce zcela běžné. Zato však zůstává zachováno vyhlašování největšího plagiátu roku s uveřejněním jmen výrobce i plagiátora, letos rozšířeno o nový titul hyena, což označuje každého ze zjištěné skupiny výrobců, kteří vyrábějí stejný plagiát výrobce původního. Symbolem této každoroční akce je obří trpaslík s lesklým, stříbrným nosem.

thun_03Vraťme se k porcelánu.

Tento druh spotřebního zboží nepatří určitě mezi to, které bychom příliš často obměňovali pro potěchu oka nebo prostě jen proto, abychom byli „in“. Je pravdou, že se již nejedná o zboží, které bylo řazeno někam do oblasti rodinného stříbra. Dnes je rozhodující i generační pohled. Řadu dnešních třicátníků uvádí do rozpaků dar od nejbližších v podobě, pro ně uchovávaného a opečovávaného, cibuláku. Schizofrenní dilema neranit, a zachovat si možnost vlastní volby.
Chceme tedy něco nového, rádi bychom vybírali podle současného trendu. My se v tomto případě nebudeme zabývat klasickou, konzervativní složkou produkce všech výrobců, která spočívá ve výrobě historizujícího porcelánu s odpovídající dekorací, která se ohlíží spíše do minulosti.
U současného porcelánu jdou vedle sebe vždy dva trendy. Jeden se týká designu tvaru, druhý, rychleji se střídající, se týká dekoru s důrazem na aktuální barevnost. V tvarování porcelánu zůstává paradoxně zakonzervována sortimentní skladba jídelních servisů.
Tvarové kreace se odehrávají zejména v designu tzv. plochých výrobků, což jsou talíře, oválné podnosy a mísy, apod. Striktně geometrické tvary se střídají se zcela amorfními kreacemi. Zásadně však nelze mluvit o výraznějším posunu od něčeho k něčemu. Vývoj se odehrává převážně ve vývoji doplňků stolování, jako jsou např. různé salátové mísy či misky s možností variabilní skladebnosti. Špičkoví výrobci se snaží svoji technologickou vyspělost představovat mnohdy takovými kusy nádobí, které jsou samozřejmě exkluzivní solitéry, mnohdy ve formátu malého umyvadla. Není tomu tak dlouho co okouzlení plastem vedlo k tomu, že nahrazoval zranitelnější porcelán a sklo nejen ve veřejném stravování, ale i v domácnosti. Nyní se zdá, že se tento styl začíná obracet do protipolohy.
thun_04Vše začalo výrobou pohárků na kávu či jiné horké nápoje, jejichž povrch byl v místě uchopení opatřen nástřikem velurovou izolační vrstvou, která odolává i použití v myčkách, jak deklaruje výrobce. Opět se vrací výroba porcelánových pohárků na horké nápoje. Argumentace, že mytí je nákladnější a víc zatěžuje životní prostředí než výrobek z papíru či plastu prošel patrně přehodnocením. Plocha porcelánového pohárku určená k uchopení je izolována návlekem z barevné pryže, je opatřen stejně jako plastový víčkem s otvorem pro pití.
Praktičtější počiny jsou ale různé kombinace misek určených nejen k použití v mikrovlnkách, ale i s možností uchovávat a skladovat potraviny. Jejich design je řešen tak, že je možné využít je i v běžném stolování. Mezi zajímavější patří určitě sada misek, které jsou opatřeny víky ze stejného materiálu, které jsou řešeny tak, že je možné je použít i jako doplňující servírovací talíře. Vše provedeno v různobarevném provedení. Je tedy možné vytvořit si svoji vlastní sestavu, která  je dána s velkou mírou variability včetně potěchy oka.
Obdobná sestava v hranatém provedení je řešena tak, aby bylo možné využít maximálně prostor v ledničce a chladničce k uchovávání hotových pokrmů, které lze pak po případném tepelném zpracování servírovat. Skladebnost je řešena rozměrově dokonale.
Předpokládám, že tuto demonstraci je nutné vzít jako nadsázku. Obávám se, že váha chlazeného porcelánu by daleko převýšila váhu jeho obsahu.
Co se týče barevnosti a dekorace je jasné, že řada výrobců si neodpustí využít nadcházející roční období plné radosti a optimismu jako část své nabídkové kolekce. Asi ne každý z nás se rozhodne stolovat celoročně s velikonočními motivy. Ale současný trend v jasných pastelových barvách může oslovit takřka každého. Dekorace je silně stylizovaná, mnohdy jen v plochách nebo různě širokých páskách a linkách, kterými je pokryto celé tělo výrobku.

thun_05Stříkané nádobí

Velký nástup zaznamenávají tzv. stříkané dekory. Celý výrobek je pokryt některou ze škály pastelových barev. Není nic neobvyklého, když je dokonce pokryt celý vnitřek hrnku jinou barvou, než vnější strana včetně ucha. Jednotlivé výrobky lze vzájemně barevně kombinovat nebo ladit do vhodného barevného akordu. Další z možností je kombinace stříkané plochy s grafickým tapetovým dekorem ve stejné barvě nebo v barvě doplňující. Kolekce dekorů se obměňují v podstatě každoročně, objevují se v nich i silně individuální kreace, pochopitelně v tomto případě se takřka vždy jedná o osvědčené značky. Něco podobné jako v módě.
Ostatně i porcelán vybírají a nakupují převážně ženy, a je zcela zřejmé, že s tím každý renomovaný výrobce počítá. V několika případech je módní značka stejná jak pro fashion, tak i pro porcelán. Přestože ve článku není záměrně uvedena žádná značka, je možné jako příklad vyslovit jedno jméno - Versace.
Vraťme se domů. Přestože je domácí trh v ne příliš dobré kondici, stále je možné určitě uspokojit i velmi náročného klienta díky kontinuitě ve výrobě, která má u nás více jak 200-letou tradici. Například soupravy TOM a FUTURE díky své rozdílné koncepci, ale v současném tvarosloví s kolekcí aktuálních dekorů, dávají šanci i velmi náročnému klientovi. Řadu let rozšiřovaná kolekce tzv. zapékacího programu stávající se z několika sad, které lze vzájemně kombinovat, jsou skvělým doplňujícím sortimentem se širokým využitím jak v kuchyni, tak s možností použití při stolování.  

thun_06Ukázka nových dekorů 2013

Sledování aktuálních trendů a uvádění na trh je totiž jednou ze základních podmínek přežití v konkurenci, která je naopak postavena na nízké kvalitě a ceně.
Poslední rada: Vybírejte tak, abyste udělali radost především sami sobě! Takový porcelán vás bude provázet každý den. Nemusíte ho vnímat, ale nesmí vás dráždit. Musí být nositelem pohody.
Ostatně většina z vás ví, co je to mít ten svůj hrnek. Navzdory atakům módních designových rubrik se obklopujte jen tím, co nutně potřebujete a tím, o čemž jste přesvědčeni, že je funkční a budete to potřebovat.

Jiří Laštovička

Thun 1794 a.s.,
Tovární 242, 362 25 Nová Role

Thun Trade a.s.,
Ctiradova 1, 140 00  Praha 4
www.thun.cz

Aktualizováno ( Čtvrtek, 07 Červenec 2016 10:40 )