• 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/747728primigi.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/306352cas.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/760163bpp.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/587044mettinum.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/826178matej.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/475076jitona.jpg http://www.modnitrendy.com/components/com_main2_photoslide/images/thumbm/609406model2014.jpg

Doporučené články

  • 0
  • 1
prev
next

Jaký materiál povlečení je nejvhod

News image

Ložní povlečení české výroby - SVOBODA LINEN, s.r.o. se zabývá výrobou kvalitního ložního povlečení, které v České republice i v z...

Číst dále

Rozkládací postel šikovné řešení ne

News image

JMP Studio zdravého spaní se specializuje na nabídku postelí, rozkládacích postelí a ložnic. Najdete zde i širokou nabídku kvalitn...

Číst dále

Kvalitní kuchyně na míru ...

News image

Představujeme Vám společnost HEVOS interiér sídlící v Zábřehu na Moravě kdy od jejího vzniku uplynulo již 25 let. Za tuto dobu si ...

Číst dále

Když Clinton Dahl zařizoval svůj dů

News image

Když Clinton Dahl zařizoval svůj nový dům ve funkcionalistickém stylu, přesně věděl, co chce, ale měl problém najít ty správné kou...

Číst dále

Kontaktní čočky

Tisk Email

ottlens01

Před šedesáti lety pouhý sen nadaného chemika.

Po staletí lidé snili o kontaktních čočkách, které jim zajistí přirozené vidění bez brýlí v celém rozsahu zorného spektra. Experimentovali s nimi už od devatenáctého století, ovšem kontaktní čočky, které se opravdu dají nosit, přinesl světu až geniální Moravan, rodák z Prostějova Otto Wichterle.

V roce 1952 jel vlakem z Olomouce do Prahy a všiml si, že spolucestující čte odborný časopis věnovaný oční medicíně. Právě tehdy se v geniálním mozku profesora Vysoké školy chemicko-technologické zrodila myšlenka vyvinout hydrogelové kontaktní čočky. Ovšem cesta
k úspěchu, který na sebe nechal čekat až do Vánoc 1961, byla trnitá. Po politické čistce v roce 1958 se Wichterle dočkal vyhazovu a byl přeřazen na nové pracoviště. Ministerští byrokrati nedokázali snít nebo byli se svou krátkozrakostí srozuměni, v každém případě nechápali,
k čemu mohou být kontaktní čočky užitečné. Podle jejich omezeného úsudku by výroba nevynášela, a tak vývoj rozhodnutím od stolu zrušili. Vynálezce přišel o laboratoř, ale nevzdával se. V objevování pokračoval doma, po pracovní době. Nezastavilo ho ani to, že nemá potřebné vybavení. Vystačil si s dětskou stavebnicí Merkur, ze které 23. prosince 1961 sestavil stroj na odlévání kontaktních čoček. K pohonu použil dynamo z jízdního kola a na Štědrý den 1961 odlil první čtyři kontaktní čočky. Když lidé s obroučkami na nose v tehdejším Československu usedali k slavnostní večeři, ještě netušili, že se jim splnil velký sen. Už zanedlouho mohli na svět konečně pohlédnout bez brýlí.

Sci-fi se stala skutečností: v čočkách se už i spí!

Objev profesora Wichterleho byl převratný, lidem postiženým zrakovou vadou přinesl svobodu a dar přirozeného vidění. Ovšem dnešní čočky nabízejí mnohem víc než ty na počátku „kontaktní éry“, kdy se nosily vlastně jen příležitostně, několik hodin denně. Tehdy čočky sloužily pouze jako doplněk k brýlím, ty dnešní dokážou brýle nahradit. Materiály se i nadále zdokonalují, a tak moderní čočky zaručují vysoký komfort nošení. Po podobných čočkách volali už v minulosti lidé, kteří v noci drží pracovní pohotovost, například lékaři nebo hasiči. Čočky pro nepřetržité nošení teď slouží také cestovatelům, lidem, kteří se o víkendech setkávají s přáteli nebo třeba maminkám vstávajícím v noci k dítěti. „Současný náročný životní styl vyžaduje flexibilní korekci zrakové vady.

Kontaktní čočky mohou být pro dítě vhodnější než brýle

Ještě před pár lety by jen málokoho napadlo uvažovat  o tom, zda je moderní optická pomůcka vůbec vhodná také pro děti. Časy i kontaktní čočky se však mění. Oční lékaři čočky dětem jednoznačně doporučují. Dokonce tvrdí, že v určitých případech jsou vhodnější než brýle. „Děti mohou nosit kontaktní čočky stejně jako dospělí, spodní věková hranice neexistuje,“ ujišťuje Lenka Ottová, oční lékařka, která se specializuje na dětskou oftalmologii a kontaktologii. Pokud je to zapotřebí, může podle ní čočky dostat už i kojenec. „Jestliže diagnostikujeme zrakovou vadu, je pro zdravý vývoj zraku důležité, aby dítě mělo odpovídající korekci, ať už v brýlích nebo čočkách. Jinak hrozí trvalé poškození zraku,“ varuje lékařka. Zatímco dospělí odkládáním brýlí riskují nanejvýš to, že se oči rychleji unaví, u dětí se může vyvinout nebezpečná tupozrakost. Proto není možné korekci zrakové vady podceňovat. Je třeba brýle či čočky nosit, i kdyby dítě samotné mělo pocit, že se bez nich docela dobře obejde.
„Především pro sportovní aktivity jednoznačně doporučuji kontaktní čočky, protože jsou bezpečnější. Pokud balon zasáhne brýle, mohou se rozbít a oči poranit,“ soudí Ottová. Také pro příliš živé či dokonce hyperaktivní děti mohou být čočky jednoznačně lepším řešením než brýle. Nejen u dospělých totiž záleží na individualitě nositele. Kontaktní čočky jsou na místě i u novorozenců či malých dětí, u kterých je diagnostikován velký stranový rozdíl dioptrických hodnot. Vzniká stav, který je popisován jako tzv. aniseikonie, a ta je příčinou závažné tupozrakosti. Jde o situaci, kdy na sítnici obou očí vznikají obrázky velmi rozdílné velikosti a jsou tak vytvořeny dobré podmínky pro vznik tupozrakosti. Brýle tuto situaci nevyřeší, čočky ano.
„Jako dítě jsem brýle nesnášela, odkládala jsem je, jak jen to šlo, podváděla rodiče. Také proto jsem dodnes na jedno oko tupozraká. Když lékaři předepsali brýle mé dceři, neváhala jsem a pořídila kontaktní čočky. Měla jsem tak jistotu, že korekci bude nosit stále. Dnes má dcera zcela zdravý zrak, už nepotřebuje brýle ani čočky,“ svěřila se matka ze Šumperka.

ottlens02Centrum Ottík se věnuje také dětské kontaktologii

Potřebujete poradit, zda a jaké kontaktní čočky jsou vhodné pro dítě? Pomohou vám v centru Ottík ve druhém patře zdravotnického střediska Ottlens v Šumperku.
Zrekonstruované centrum Ottík rozšířilo své prostory a upravilo je tak, aby co nejvíc vyhovovaly dětským pacientům. „Čekárnu, která je vybavená jako dětská herna, jsme zvětšili. Stěny ordinací vyzdobily veselé obrázky malých pirátů Ottíka a Ottičky,“ uvedla Kamila Hlavsová, poradce interní komunikace firmy Ottlens.
„V centru Ottík funguje dětská oční ordinace a dvě specializované ortoptické cvičebny, kde se věnujeme tupozrakým dětem.
V oční ordinaci poradíme i s tím, jak správně nosit kontaktní čočky,“ říká Lenka Ottová, vedoucí lékařka Ottlensu, specialistka na dětskou oftalmologii a kontaktologii. „Při rekonstrukci jsme mysleli na to, aby se tam děti cítily dobře a přirozeně. Mají tyto prostory samy pro sebe, takže se na ně nikdo nebude zlobit, pokud se zaberou do hry a projeví svou spontaneitu. Rodiče se nemusejí obávat, že by děti rušily dospělé pacienty, protože ti navštěvují ordinace v přízemí,“ řekla Hlavsová.
Vyšetření u očního lékaře si může vyžádat přestávku, například po aplikaci očních kapek, proto je čekárna vybavená hračkami a speciálními pomůckami pro rozvoj spolupráce oka a mozku. Prostředí dětem zpříjemnily také obrázky malých pirátů Ottíka a Ottičky. Autorem návrhů je výtvarník Petr Válek.

Zodpovědní nositelé získají jedno balení čoček zdarma

Podpořit zodpovědné nositele kontaktních čoček má věrnostní akce AIR OPTIX®: 3 + 1. Pacienti, kteří nosí měsíční čočky AIR OPTIX® a během roku dodržují pravidelnou dobu výměny, získají v Centru oční a estetické medicíny Šumperk jedno tříměsíční balení zdarma. „Především u mladých lidí se často setkáváme s tím, že používají jeden pár kontaktních čoček delší období, než doporučuje výrobce. Například čtrnáctidenní čočky nosí tři i čtyři týdny. Neuvědomují si, že tímto způsobem mohou svůj zrak nenapravitelně poškodit,“ varuje lékařka Lenka Ottová. „To nejmenší, co nezodpovědným lidem hrozí, je, že čočky už nebudou moci nosit. V krajním případě může nerozvážnost vést až k transplantaci rohovky a celoživotním problémům se zrakem. Oči a zrak jsou nenahraditelný orgán, proto bychom o kontakní čočky měli náležitě pečovat a také pravidelně přicházet na kontoly očí.“ objasňuje oftalmoložka.
Svědomití nositelé kontaktních čoček mohou využít akce AIR OPTIX® 3 + 1 balení zdarma. „Kdo vyměňuje měsíční čočky tak, jak má, spotřebuje ročně čtyři balení. Pokud si u nás v jednom kalendářním roce zakoupí tři balení a příslušné množství roztoků pro péči o ně, dostane čtvrté zdarma,“ uvedla Ottová, která také upozornila na možnost využití preventivních programů některých zdravotních pojišťoven poskytujících příspěvky přímo na kontaktní čočky.

ottlens03Na dotazy čtenářů odpovídá MUDr. Lenka Ottová:

V práci bývám dlouho a vracím se unavená. Dokonce se mi stalo, že jsem v čočkách usnula. Mohu si tímto způsobem zrak poškodit? Markéta L., Zábřeh

Nocovat v čočkách, které nejsou deklarovány pro nepřetržité nošení a nebyly takto testovány, je hazard se zdravím! Pokud to někdo dělá, vystavuje se zvýšenému riziku očních infekcí, zánětů a jiných nemocí. Doporučuji vám čočky pro nepřetržité nošení, pokud dodržíte předem stanovené zásady nošení. Nicméně i tyto čočky jsou doporučovány pro nošení i v denním režimu.

Nevím, jakou značku kontaktních čoček zvolit. Poradíte mi? Jiří K., Jeseník

Situace na trhu se stále mění, je logické, že nositele kromě kvality zajímá také cena. V současné době pacientům doporučuji kontaktní čočky AIR OPTIX®. Jsou prodyšné a udržují vlhkost, která zajišťuje pohodlný kontakt čočky s okem. Ultra jemný povrch je navržen tak, aby odolával nečistotám.

Ráno si ráda přispím, potom musím spěchat do práce. Nasazování kontaktních čoček mě zdržuje. Mohu v čočkách i spát? Monika N., Šumperk

Ano, ale musejí být pro tento účel určené. Pokud si pořídíte čočky pro nepřetržité nošení, nemusíte je denně sundávat a nasazovat, odpadne vám také starost s čištěním a uchováváním. Vhodné jsou čočky AIR OPTIX® Night & Day Aqua, které se mohou nosit až třicet dní a nocí. Výrobce u nich deklaruje nejvyšší propustnost pro kyslík ze všech měkkých kontaktních čoček na trhu. Plazmou zušlechtěný povrch je odolnější proti usazeninám než jiné silikon-hydrogelové čočky.

Ottlens s.r.o.
Langrova 7, 787 01 Šumperk
tel.: 583 280 188
www.ottlens.com
 

Aktualizováno ( Čtvrtek, 07 Červenec 2016 10:42 )